Meggyalázás (Zhanobení)

Botho Strauß

Podle Shakespearova Tita Andronika
ve spolupráci s Zsámbéki Színházi Bázis (HU) a FÜGE (HU)
„Nedávno jsem v obchoďáku potkala jednu starou kamarádku ze školy. Říkala, tuhle jsem tě viděla v jakýmsi potrhlým Shakespearovi. Myslím takovou tu zvrhlou produkci, kde hraješ tu holku, co jí znásilní. A jak jí vyříznou jazyk, bóže můj. To bylo fakt něco hroznýho. Takhle brutální my normální lidi zaplapánbůh ještě nejsme. Ještě ne! ”

Slavná krvavá hra o pomstě ve svérázném, groteskním přepisu neméně slavného německého autora. Co se stane, když znásilněná dívka bez rukou a jazyka začne pociovat touhu po sexu? A ten, který jí znásilnil, nesnesitelné výčitky svědomí? “Zhanobení” je komedií o silné vůli žít a tragédií o příliš ambiciózních rodičích a příliš nevinných dětech.
premiéra: 23. června 2011
Překlad: Borbély Szilárd (HU)
Scéna: Nikola Tempír (CZ)
Kostýmy: Barbara Wojtkowiak (PL)
Light design: Martin Špetlík (CZ)
Dramaturgie: Korpič Gertrud (SK/HU)
Choreografie: Halka Třešňáková (CZ)
Režie: Lucie Málková (CZ)
Hrají: Sandor Terhés, Gubík Ági, Tóth Orsi, Nagy Zsolt, Katona Laszló, Kovács Martina, Orbok Áron, Tóth Janos Gergely, Tóth Máté, Kokics Péter, Vajda Isabela, Egyet Brigitt, Gombai András, Madach Zsuza, Lajkó Bence, Eisler Zsolt

Tvůrčí tým
V případě projektu „Zhanobení“ jde o mezinárodní spolupráci ve visegrádském slova smyslu. Režisérka (Lucie Málková) a scénograf (Nikola Tempír) pocházejí z ČR, kostýmní výtvarnice Barbara Wojtkowiak z Polska a na dramaturgii se podílá Gertrud Korpič ze Slovenska. Důležitou složkou inscenace je také pohybová složka, o kterou se stará významná česká choreografka, herečka a performerka Halka Třešňáková.
Herecký tým je složen výhradně z maďarských herců z různých divadel a souborů. V hlavní roli Tita Andronica můžete vidět Terhese Sándora, který má za sebou působení ve dvou slavných souborech maďarského divadla – Arvishura Somogyi Istvána a Krétakör Arpáda Schillinga. Také Nagy Zsolt a Katona Laszló vyšli z Krétakör a nyní hostují v různých souborech (Vígszinház, KoMa Tarsulat), Tóth Orsi, která ztělesňuje hlavní ženskou roli, Lavinii, je členkou Národního divadla Budapešti.