Visegrad Gipsy Mania

proběhlo: 23.5.2012
WWW: http://www.gipsymania.cz

Jedinečná noc plná romského hudebního temperamentu od nejhlubších kořenů až k nejžhavější současnosti, která je součástí projektu Divadlo národů – Romové na Nové scéně. Dvě hvězdné romské kapely – maďarští Parno Graszt a čeští Bitumen Beat – představují dva odlišné přístupy k romské hudbě – zatímco Parno Graszt vycházejí z živé tradice, Bitumen Beat se na romské hudební kořeny dívají z většího odstupu a volně je mísí s dalšími hudebními směry. V rámci večera zahrají také Mário Bihári a Gadjo.cz & Jam Sound System (CZ/UK), Philip TBC & Vojta Lavička (SK), Malalata (SK) a Warren (PL).

PARNO GRASZT (web)jsou někdy označováni za ztělesnění živé hudební tradice – je to vícegenerační rodinná kapela, která předtím, než došla světového věhlasu, hrála 15 let po svatbách, pohřbech a veselicích – a i dnes je to významná část jejího programu. Jejich hudba přichází přímo od táborových ohňů – zároveň ale hrají na světových pódiích a významných festivalech.
BITUMEN BEAT (web) se naproti tomu rádi nechají ovlivnit řadou proudů současné hudby. Romská identita jejich písní je však nepřeslechnutelná. Zpívají o jednoduchých věcech: Jakou cenu má cestování, když mám doma satelit? K čemu je mi práce a peníze, když je moje žena rozhazuje s milencem? Je spravedlivé, že mi odpojili proud, když mám za sebou kilometry vykopaných příkopů na elektřinu?
MÁRIA BIHÁRIHO netřeba dlouze představovat – nevidomý písničkář a virtuos na akordeon vzbuzuje úžas v každém, kdo ho někdy viděl a slyšel hrát. Tentokrát vystoupí společně s veteránem Radia 1, oblíbeným dj-em GADJO.CZ a jeho JAM SOUND SYSTEM. Toto unikátní spojení dj-ingu a živé hudby jste mohli naposled vidět na divoké oslavě Mezinárodního dne Romů v pražském CrossClubu.

Dalším spojením živého nástroje s elektronickými beaty bude společné vystoupení PHILIPA TBC A VOJTY LAVIČKY. Oba – každý ve svém žánru – jsou nepřehlédnutelnými osobnostmi české hudební scény. VOJTA LAVIČKA byl téměř u všeho, co se v poslední době v romské hudbě stalo – hrál v legendárních Álom, byl členem mezinárodní formace Deep Sweden nebo slavných Gipsy.cz. Skládá hudbu k filmům (např. Roming, Deník šílené manželky) a moderuje vlastní pořad na TV Metropol. PHILIP TBC se věnuje DJingu od svých patnácti let a v zásadě dělí hudbu pouze na dobrou a špatnou bez přísného žánrového vymezení. V současnosti se věnuje hlavně vlastní produkci – má na kontě řadu alb, stejně jako hudebních ocenění.

Zahájení i koncovka večera bude pod taktovkou slovenských jánošíků MALALATA a polského kozáka WARRENA, kteří romské a balkánské hudbě propadli tělem i duší a pravděpodobně k tomu donutí i Vás.

Akci pořádá Nová scéna ND a o.s. Divadlo Unlimited a za podpory International Visegrad Fund. Mediální podpora Radio 1 live: Všechny hudby světa.