Popravčí č.14

Popravčí č.14

premiéra: 14.10. 2011
režije: Lucie Málková
dramaturgie: Jan Tošovský
scéna: Barbara Wojtkowiak
hraje: Petr Semerád
živá hudba: Tomáš Kejmar (Thalidomide)
WWW: popravci14.crossclub.cz

Inscenace monodramatu na půdě Cross vzniká pod vedením režisérky Lucie Málkové a dramaturga Jana Tošovského, kteří se s podobnou tématikou setkali už při inscenování hry alžířana Mohameda Kacimiho Svatá země. K tomu režisérka Lucie Málková dodává: “Je až neuvěřitelné, jak jsou si ty hry podobné. Jazykem, poetickou, surovostí a přesným vyjádřením toho, že si člověk na bytí uvnitř válečného konfliktu zvykne, že se mu stane každodenním chlebem a někdy i zábavou.”

V roli člověka beze jména, průměrného člověka “bez kvalit” vystoupí Petr Semerád. Jako host působí v mnoha divadlech a souborech (Divadlo Na Vinohradech, A studio Rubín, Divadelní studio Továrna, Divadlo F.X.Šaldy, Divadlo Radka Brzobohatého). Ke hře Popravčí č.14 dodává: “Je to rozhodně výzva a taky nejtěžší věc, co jsem kdy dělal. Nejde jen o množství textu, ale i vědomí, že veškerá zodpovědnost v daný okamžik stojí na mně samotném. Důležitý je ale obsah. Tohle není light a funny hra, jak by řekl náš hrdina. Tohle je sled krutých traumatických obrazů, jimiž je náš hrdina svědkem. A tyhle obrazy je potřeba znova a znova vidět a prožívat…”

Proud slov, mentální topografii, jak autor svou hru žánrově vymezuje, živě doprovodí na elektrickou kytaru Tomáš Kejmar, muzikant a člen skupiny Thalidomide. Výtvarnou složku inscenace vytvořila Barbara Wojtkowiak, která s režisérkou Lucií Málkovou dlouhodobě spolupracuje.

ADEL HAKIM

Narodil se v roce 1953 v Káhiře. Do jedenácti let žil v Egyptě, potom emigroval s rodiči do Bejrútu. V roce 1972 začal studovat ve Francii (matematiku, doktorát z filozofie) a od té doby žije v Paříži. Hrál univerzitní divadlo, účastnil se dílen Ariany Mnouchkine a Johna Strasberga.
Jako herec založil s Élisabeth Chailloux v roce 1984 Théâtre de la Balance. Hrál v inscenacích: Překvapení lásky, Ráj na zemi, Alexandr Veliký, Zlaté ovoce, Západní nábřeží. Režíroval inscenace Upoutaný Prométheus, Park, František z Assisi, Kaprál Tonnelier, Baudelaire, Senecovu trilogii Théseus, Trójanky a Agamemnon …
V roce 1992 byl jmenován ředitelem Théâtre des Quartiers d´Ivry a studia Atelier Théâtral d´Ivry. Přednáší mimojiné na škole École du Théâtre National ve Štrasburku a na pařížské École de la Rue Blanche.
Jeho první hra Popravčí č. 14 (Exécuteur 14) je přeložena a hrána v několika zemích. V roce 1995 dopsal a uvedl svoji druhou hru Těla (Corps).