Mlčenlivá

“Bouře byla sen – teď přichází noční můra…”

WWW: http://mlcenliva.crossclub.cz

premiéra 25. 11. 2008
režie: Lucie Málková
hrají: Zdenka Josefi, Petr Vančura, Jana Pidrmanová, Jakub Albrecht
dramaturgie: Jan Tošovský
scénografie: TOY_BOX
projekce: Aeldryn
hudba: Myko
kostýmy: Iva Němcová
produkce: Bára Kalinová, Tereza Černá

Nemluví. Proč? Rozhodla se tak. Je to bezpečnější pro ni i pro všechny ostatní. A co když přijde někdo, kdo ji přiměje, aby mluvit začala?

Scénický horror, volně inspirovaný knihou T. L. Haydenové Divná Jadie a kuřimskou kauzou. Co se děje v hlavě zneužívaných dětí? Chodí k nim Mikuláš? A co jim dá, pokud nebyly hodné? Spolupráce autorů multimediálního projektu Bouře s tvůrci „musical radical“ Štěstí dam na půdě Cross Clubu.
Po úspěšném projektu Bouře vzniká na půdě Cross Clubu další multimediální představení. Vychází z obdobné audiovizuální poetiky, kterou mu dávají tvůrci Bouře TOY BOX, Myko a Aeldryn; novinkou je spolupráce s režijně-dramaturgickým tandemem Lucie Málková a Jan Tošovský (o.s. Divadlo Unlimited), autorů muzikálu Štěstí dam, který slavil velký úspěch v minulé sezóně na prknech studentského DISKU. „Mlčenlivá“ bude stylově pojednaná jako scénický horror, ale přitom je založena na skutečných událostech, které pouze vypadají jako z horrorového filmu. Natascha Kampuschová, Josef Fritzl či Barbora Škrlová jsou ovšem bytosti našeho světa – možná někdo takový bydlí právě vedle vás. Zároveň ale na sebe v našich představách berou podobu nejděsivějších nočních můr, jejichž jsou horrorové filmy pouhým slabým odleskem. A právě dvojznačnost těchto figur zaujala tvůrce představení.

„Nejde nám o nějaké laciné horrorové efekty,“ říká režisérka Lucie Málková. „Původní inspirací k tomuto projektu byla kniha Torey Haydenové ‘Divná Jadie’. Je to skutečný příběh o holčičce, která je pravděpodobně zneužívaná satanistickou sektou. Objevuje se tam také podezření na pornografii. Podobnost s kuřimskou kauzou je až zarážející. My ale nechceme využívat bombastických rovin těchto kauz – mučení, podivné sexuální praktiky, podivné náboženské představy… To, co nás zajímá, je svět, který vznikne v hlavě takto postiženého dítěte. Každé dítě má sklon vytvářet si svou osobní pohádku, do které zasazuje postavy a události z běžného života. Umíte si představit osobní pohádku dítěte, které prožívá něco podobného jako třeba ti dva kluci z Kuřimi? Jenže takových případů je spousta a nikdo o nich nemluví. V tomhle ohledu jsme všichni tak trochu mlčenliví.“

V představení se můžete těšit na mladé herce, kteří se sešli z různých pražských divadelních škol – Zdenka Josefi studuje nonverbální divadlo na HAMU, Jana Pidrmanová studuje činoherní herectví na DAMU, Petr Vančura loutkové a alternativní herectví tamtéž; Jakub Albrecht má za sebou michelskou Vyšší odbornou školu hereckou. Toto rozmanité herecké zaměření není představení na škodu, spíše naopak – právě směsí různých přístupů, spolu se svérázným výtvarným a hudebním pojetím, vzniká něco nového.